Batalives cover

Batalives dokument  /  2017

Číst dále
trailer thumbnailPřehrát trailer

Někdo zůstat chce, jiný zůstat musí, další touží odejít. Všichni bydlí ve městech, která před 100 lety založili dva geniální megalomani Tomáš a Jan Antonín Baťa.

Během dvacátých let minulého století československý milionář a podnikatelský genius Tomas Bata vybudoval nejen krajské město Zlín jak jej dnes známe, ale expandoval a založil více než třicet měst s unikátním společenským a architektonickým řešením. Dnes jich jich však zůstalo jen několik.

Vítejte v památnících jednoho podnikatelského nápadu rozmístěných po celém světě. V indickém Batanagaru, brazilské Bataypoře, nizozemském Batadorpu, chorvatském Bataborovu a v dobře známém Zlíně, kde to kdysi všechno začalo.

Co zbylo po tehdejším rozkvětu a úspěchu Baťovských satelitů, kde každý vstával ve stejnou hodinu, aby pracoval pro jednu světovou značku? Dnešní stav těchto měst je zachycen skrze příběhy pěti rozdílných hrdinů, kteří se v nich narodili a žijí v nich dodnes. Někde zbyla jenom vzpomínka na zlatou éru, jinde touha po změně nebo smutný pohled na zdemolované továrny. Má odkaz baťovské éry stále ještě ve světě místo?

Matea, Shona, , Henrik a Věra od sebe žijí vzdáleni tisíce kilometrů. Každého odlišuje rok narození i jejich pozadí.

Zatímco dvacetiletý Shona musí v indickém Batanagaru vystačit s několika dolary týdně, Henrik pomalu rekapituluje svůj život prožitý v západní Evropě, kde je dostatek všeho kromě rodinných vazeb. Dospívající Matea se stará především o to, jak co nejrychleji odejít z rodného města, jehož historie fascinuje dnes už jenom jejího otce a místní pamětníky.

V brazilském Bataypora se Bé rozhoduje, zda zůstane a bude obhajovat českou kulturu v brazilském stylu nebo odejde za láskou do Česka a stáne se “Brazilcem ve východní Evropě”.

Věra ze Zlína celý život obětovala práci ve fabrice, která kdysi udávala tempo po celém světě. Dneska je továrna oprýskaná, stroje na odpis a technologie výroby dávno zastaralé.

Hrdiny našeho celovečerního dokumentáního filmu, natáčeného v pěti zemích světa, spojuje historie měst, kde žijí. Jak se dnes, po osmdesáti letech, proměnil sen o zlaté budoucnosti postavené podle plánu geniálního megalomana?

Producentem filmu je studio Cinebonbon.

Plánované události

25. 10. 201720:30Světová premiéraMezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2017 | více informací

Tým / Štáb

Producenti: Karolína Zalabáková, Lukáš Gargulák, Michal Sikora
Námět: Lukáš Gargulák, Ondřej Merta, Karolína Zalabáková
Scénář a režie: Petr Babinec a Karolína Zalabáková
Dramaturgie: Tereza Adámková, Jana Janíková, Martina Šantavá
Kamera: Lukáš Gargulák
Zvuk: Jan Hála
Vedoucí produkce: Michal Sikora
Střih: Libor Nemeškal
Hudba: Tomáš Hubáček

Hráli: Věra Dudíková, Shona Ghhari, Matea Gotal, Henri Janssen, Devanil dos Santos - Bé a další

Partneři projektu

Cinebonbon
UTB FMK
Česká televize
Město Zlín
Zlín festival
Docu talents
Art Media Service
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
 Další informace