Kinokabaret cover

Kinokabaret inscenované čtení  /  2017

Číst dále
trailer thumbnailPřehrát trailer

Nerealizované filmové scénáře ožívají jako scénická čtení.

Nerealizované filmové scénáře ožívají jako scénická čtení.
Nápad inscenovat nerealizované scénáře takřka jako divadelní kusy vznikl na začátku roku 2016 na akademické půdě FAMU.

Zrodil se z potřeby scenáristů prezentovat živou formou svoje texty a ze zájmu režisérů a producentů právě o jejich tvorbu. Zatím jsme uskutečnili 6 představení a každé vypadalo úplně jinak v závislosti na tvůrčím týmu a povaze výchozího materiálu. Ve formátu spatřujeme velký potenciál a jeho možnosti pořád testujeme.

S kůží na trh. Primárním cílem Kinokabaretu je představovat originální filmové scénáře začínajících tvůrců. Příliš mnoho neotřelých, ambiciózních látek končí na dně jejich šuplíků. Kinokabaret by mohl být jednou z cest, jak to změnit. Chceme přimět scenáristy, aby šli s kůží na trh. Konfrontovali svoje texty (třeba i ve fázi rozpracovanosti) s rozmanitým publikem z řad filmařů, kamarádů, široké veřejnosti.

Proces jako dramaturgická metoda. Fáze příprav je stejně důležitá jako samotný výstup. Kinokabaret chce být platformou pro setkávání rozmanitých tvůrců – scenáristů, režisérů, producentů, herců, hudebníků, audiovizuálních umělců… Jejich společná práce s textem může přinést dramaturgické ovoce. Na divadle se na spoustu věcí přichází až během procesu zkoušení, až v ústech herců dialogy skřípou. Čas divadelního zkoušení chceme získat pro film.

Publikum jako barometr. Ať se nám to líbí nebo ne, filmy nelze dělat jen tak pro sebe, musí si najít svého diváka. Jenže kdo to je a co je mu/jí po chuti? Na Kinokabaret chodí diváci z masa a kostí. Jejich reakce jsou pro nás klíčové. Na práci s publikem bychom se v budoucnu chtěli více zaměřit. A v publiku by taky mohl sedět někdo, kdo má reálnou možnost popostrčit zamýšlený film směrem k realizaci.

Z tvůrce pozorovatelem. Zahlédnout svoji práci z širší perspektivy je v procesu tvorby důležité. Kinokabaret takovou možnost tvůrcům poskytuje. Z představení se v rámci možností pokoušíme pořizovat záznamy, které mohou dále sloužit autorům, producentům i pedagogům.

Tým / Štáb

Producenti Tomáš Šimon a Michal Sikora
Vedoucí produkce Tomáš Šimon
Dramaturgie Natálie Císařovská, Lucie Kryzová, Vojtěch Bohuslav

Scénáře, které jsme již adaptovali:

20/10/2016 Podzemní prameny
scénář: Aneta Honzková | režie: Natálie Císařovská

24/11/2016 FAMU 3x Nejlepší scénář : Frantina (David Semler), Konec punku v Helsinkách (Lucie Palkosková) a Kus plechu a v něm díry (Michaela Knéblová)

15/12/2016 Inverze & Major Tom na transsibiřské magistrále
scénář: Lucia Kajánková | režie: Vojtěch Šmíd

26/1/2017 Polnička
scénář: Lucie Kryzová | režie: Mikuláš Tyc

23/2/2017 Co si počneme
scénář a režie: Vojtěch Bohuslav

25/3/2017 Nur & Návrat
scénář: Lukáš Valíšek | režie: Jan Těšitel

Partneři projektu

FAMU
Linhartova nadace
Galerie Školská 28
Digiphon
Experimentální prostor NOD
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
 Další informace